Bezpieka [bespʹi̯eka] - wewnętrzne, slangowe określenie na branżę bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Jako grupa osób tworzących ten serwis, jesteśmy w jej przestrzeni obecni od kilkunastu lat. Bezpieka nas łączy, jednak wywodzimy się z różnych miejsc, a nasze bagaże doświadczeń są rozbieżne.
Bezpieka to branża interdyscyplinarna. Doświadczony bezpiecznik na swojej drodze ma kontakt między innymi z szeroko pojętą technologią, wieloma aspektami bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego, prawem, socjologią, kulturą hakingu i przestępczością (te dwa zagadnienia nie są tożsame).
Dogłębne zrozumienie technologii wymaga obcowania z nią, najlepiej wynikającego z czystej fascynacji i chęci schodzenia coraz niżej, bliżej krzemu i zjawisk fizycznych. Taka wiedza w połączeniu z odrobiną sprytu jest narzędziem każdego hakera. My również jesteśmy hakerami!
Dbanie o bezpieczeństwo wymaga znajomości istniejących zagrożeń i umiejętności przewidywania tych, które jeszcze nie nadeszły. W naszym życiu prywatnym i zawodowym poświęcamy dużo czasu i uwagi na bezpieczeństwo, patrząc na nie z różnych perspektyw. Bezpieczeństwo w podstawowym znaczeniu tego słowa.
Naturalnie też od wielu lat bacznie obserwujemy i dogłębnie badamy przestępczość. Aspekt cyber to jedynie narzędzie w arsenale pospolitej przestępczości - zjawiska dobrze poznanego, posiadającego długą historię.
Kim jesteśmy?
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znasz nas osobiście lub niebezpośrednio, na przykład z wystąpień na konferencjach.
Serwis tworzymy jednak w ramach “czystej karty”, stojąc w cieniu i budując grupę odbiorców od podstaw. Jesteśmy fanami separacji przedsięwzięć, osobistego bezpieczeństwa, prywatności i wolności słowa.
Jakie treści tu trafiają?
Selekcja treści do publikacji odbywa się z nadzieją, że Ty, bezpieczniku, również zainteresowany jesteś szerokim spektrum zagadnień.
Posiadamy pewną unikalną wizję na bezpieczeństwo, którą staramy się przekuć w materiały informacyjne. Pozwól rozwinąć nam w pełni skrzydła. Z czasem przedstawiane tu sceny zaczną się łączyć w spójny, wielkoformatowy obraz.
Pozdrawiamy i życzymy miłej lektury.